Dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego narządu żucia, konieczna jest profilaktyka próchnicy, na którą składają się nie tylko regularne wizyty u stomatologa, ale przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej. Nawet najlepiej wykonane leczenie stomatologiczne, bez zaangażowania pacjenta, niestety nie może się udać. Bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, co często wiąże się ze zmianą dotychczasowych nawyków. Może wydawać się to trudne, ale jest niezwykle ważne dla zdrowia całego naszego organizmu.
Należy tutaj zaznaczyć, że prawidłowa higiena to nie tylko szczoteczka i pasta do zębów. Prawidłowo powinno się wykonywać 4 czynności:
- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych.
- szczotkowanie zębów.
- czyszczenie języka.
- płukanie płynem do płukania jamy ustnej.
Największym problemem jest nieużywanie nici dentystycznych i nieprawidłowe używanie szczoteczki do zębów. Najlepiej udać się na instruktaż higieny do gabinetu stomatologicznego, higienistka z chęcią wszystko wyjaśni i przedstawi odpowiednie dla pacjenta techniki.
Jak prawidłowo szczotkować zęby?
Jest kilka metod szczotkowania. Wymieńmy te najbardziej skuteczne.
-
Metoda okrężna (Fones)
Jest to najbardziej popularna technika szczotkowania zębów, polecana dla dzieci i osób niepełnosprawnych, u których niemożliwe jest opanowanie bardziej skomplikowanych technik. Metoda ta polega na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem prostym względem powierzchni zębów oraz wykonywania szczoteczką ruchów okrężnych.
-
Metoda wymiatająca (roll)
Jest to druga najbardziej znana technika oczyszczania powierzchni zębów, polecana dla osób dorosłych. W tej technice szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, na wysokości linii dziąsła. Następnie główka szczoteczki, wykonując ruch obrotowo-wymiatający, przesuwana jest z dziąsła w kierunku korony zęba. Powinno się wykonywać około 5 takich wyżej opisanych ruchów na powierzchni językowej/podniebiennej i policzkowej zębów. Powierzchnie żujące należy oczyszczać ruchem okrężnym. Metoda ta powinna być stosowana u osób, u których nie stwierdzono zaawansowanego zapalenia przyzębia.
-
Metody Chartersa i Stillmana
W obu tych metodach ustawia się szczoteczkę na dziąśle – w jednej kierując ją w stronę korzenia, w drugiej w stronę korony zęba. Następnie przykładając delikatny nacisk wykonuje się ruchy okrężne lub wibrujące masujące dziąsło. Dzięki temu usuwa się płytkę nazębną, a jednocześnie poprawia ukrwienie dziąseł.
Jak prawidłowo nitkować zęby?
Aby poprawnie wykonać czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, należy oderwać kawałek nici o długości ok. 40–50 cm. Na palce wskazujące obu dłoni zaplatamy nić tak, aby pomiędzy nimi znajdował się napięty kawałek o długości ok. 3–4 cm. Następnie, pomagając sobie kciukami, wprowadzamy go w przestrzeń między dwoma zębami, schodząc poniżej punktu styku zębów.
Oczyszczamy osobno każdy ząb, prowadząc nić pionowo po jego powierzchni. Najpierw delikatnie schodzimy nicią w stronę dziąsła i, napinając ją na zębie na kształt litery C, idziemy z powrotem.
Nie wykonujemy ruchów piłujących, które mogą uszkodzić brodawkę dziąsłową. Przewijamy nitkę tak, aby między palcami znalazł się czysty kawałek i powtarzamy czynność na drugim zębie. Podobnie postępujemy w każdej kolejnej przestrzeni międzyzębowej.
Jak oczyścić język?
Najlepszym sposobem na oczyszczenie języka jest użycie specjalnego czyścika, który usuwa nalot z języka oraz pomaga utrzymać świeży oddech na długi czas. Wystarczy przyłożyć czyścik do języka i 3-4 razy delikatnie przeciągnąć nim wzdłuż – ku dołowi. Ważne jest, by opłukać go po użyciu!!
Są one powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach.
Jaki płyn do płukania jamy ustnej?
Jeśli aktualnie borykamy się z konkretnym problemem stomatologicznym, warto sięgnąć po płyn specjalnie dedykowany do walki z nim. W przypadku braku możliwości samodzielnego wyboru, można poradzić się dentysty. Po dokonaniu przeglądu stomatologicznego będzie on mógł fachowo określić priorytety i pomóc w doborze prawidłowego preparatu.
Należy pamiętać, że płyn nie może być traktowany jako środek zastępujący regularne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. Powinien stanowić dopełnienie tych czynności w codziennej rutynie.
Drodzy Pacjenci , pamiętajcie, to jak dbacie o zdrowie swojej jamy ustnej , wpływa na zdrowie całego Waszego organizmu. Oprócz właściwej higieny, ważna jest także odpowiednia dieta. Produkty, które na co dzień spożywamy, również mają wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł.
Oto kilka ważnych zasad:
- zrezygnuj z przekąsek między posiłkami
- ogranicz picie słodkich napojów – ich częste spożywanie powoduje obniżenie pH w jamie ustnej i w efekcie prowadzi do demineralizacji szkliwa, co jest pierwszym krokiem do próchnicy
- zamiast słodyczy, wybierz warzywa
- spożywaj produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminy A, D i C.