W poprzednim wpisie pisaliśmy, że nie każdy implant da się założyć od razu.
Co to oznacza ?
Po usunięciu zęba często zdarza się, że kość w tym miejscu zanika. Jest jej zbyt mało, by implant mógł się odpowiednio wygoić. Konieczny jest wówczas zabieg o nazwie AUGMENTACJA – czyli sterowana regeneracja kości.
Jest to zabieg chirurgiczny, polegający na dołożeniu w danym miejscu materiałów kostnych lub kościozastępczych, by zwiększyć grubość i wysokość wyrostka zębodołowego.
Istnieją dwa rodzaje augmentacji:
– kością własną pacjenta – pobierana jest kość z bródki lub żuchwy z okolicy za zębami trzonowymi i przykręcana w miejscu, gdzie ma być przeszczep.
– materiałami kościozastępczymi – najczęściej jest to odpowiednio spreparowana kość ludzka (Bank Tkanek), bydlęca lub syntetyczna.
Po wykonaniu zabiegu regeneracja kości trwa 4-6 miesięcy. Po upływie tego czasu wykonuje się kontrolną tomografię stomatologiczną, czy zabieg przebiegł pomyślnie. Dopiero wówczas można wykonać implantację.
Biomateriały
Lekarze mają do wyboru wiele różnych materiałów: kość ludzka pochodzenia autogennego (tzw. autoprzeszczepy, czyli kość pobrana od tego samego pacjenta) lub homogennego (kość od zmarłych dawców, przechowywana w bankach kości), przetworzona kość pochodzenia zwierzęcego (ksenografty) oraz syntetyczne substytuty kostne (materiały alloplastyczne).
W naszym Centrum korzystamy najczęściej z materiałów pochodzenia zwierzęcego, ze względu na ich przebadane klinicznie właściwości. Są one bezpieczne, a po odpowiednim przygotowaniu i zmieszaniu z kością pacjenta, mają świetne wyniki, jeśli chodzi o późniejszą przebudowę.